Themes - Twenty Nineteen - en to es_AR translation catalogue (105 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
es_AR: Nuestro tema propio de 2019 está diseñado para demostrar el poder del editor de bloques. Tiene estilos personalizados para todos los bloques predeterminados y está hecho para que lo que veas en el editor se vea igual que lo que vas a a ver en tu sitio web. Twenty Nineteen tiene un diseño que se adapta a todo tipo de sitio web, tanto si tenés un blog de fotos como si estás lanzando un nuevo negocio o apoyando a una organización sin fines de lucro. Con sus amplios espacios en blanco y una tipografía que combina títulos modernos en sans-serif con una serif clásica para el texto principal, está hecho para verse bien en todos los tamaños de pantalla.

en: We help companies communicate with their customers.
es_AR: Ayudamos a las empresas a comunicarse con sus clientes.

en: Spark interest on social media
es_AR: Despertar el interés en las redes sociales

en: We help businesses grow.
es_AR: Ayudamos a las empresas a crecer.

en: Activate new customers
es_AR: Activar nuevos clientes

en: We help startups define (or refine) a clear brand identity.
es_AR: Ayudamos a las empresas emergentes a definir (o refinar) una clara identidad de marca.

en: Redefine brands
es_AR: Redefinir las marcas

en: What We Do
es_AR: Lo que hacemos

en: Oddly enough, Doug Watson also grew up working alongside his parents at a family-owned restaurant in Queens, NY. He &nbsp;worked on digital campaigns for Fortune 500 Companies before joining Eva Green Consulting.
es_AR: Curiosamente, Doug Watson también creció trabajando junto a sus padres en un restaurante familiar en Queens, NY. Trabajó en campañas digitales para empresas de la lista Fortune 500 antes de unirse a Eva Green Consulting.

en: Eva Young grew up working alongside her parents at their restaurant in Queens, NY. She opened Eva Young Consulting in 2014 to help small businesses like her parents’ restaurant adapt to the digital age.
es_AR: Eva Young creció trabajando junto a sus padres en su restaurante en Queens, NY. Abrió Eva Young Consulting en 2014 para ayudar a las pequeñas empresas como el restaurante de sus padres a adaptarse a la era digital.

en: Team
es_AR: Equipo

en: Content Strategy
es_AR: Estrategia de contenido

en: Copywriting
es_AR: Redacción

en: Social Media
es_AR: Redes sociales

en: Mobile
es_AR: Móvil

en: Website Design
es_AR: Diseño web

en: Gradient
es_AR: Degradado

en: Services
es_AR: Servicios

en: Contact Us
es_AR: Contactanos

en: example@example.com
es_AR: ejemplo@ejemplo.com

en: New York, New York 10023
es_AR: Nueva York, Nueva York 10023

en: 20 Cooper Avenue
es_AR: Avenida Cooper, 20

en: Get In Touch
es_AR: Ponete en contacto

en: Learn More
es_AR: Aprender más

en: Eva Young Consulting was founded in 2014 to meet the needs of small businesses in the San Francisco Bay Area. We help startups define a clear brand identity and digital strategy that will carry them through their financing rounds and scale as their business grows. Discover how we can boost your brand with a unique and powerful digital marketing strategy.
es_AR: Eva Young Consulting fue fundada en 2014 para satisfacer las necesidades de los pequeños negocios en el área de la bahía de San Francisco. Ayudamos a las empresas emergentes a definir una clara identidad de marca, y una estrategia digital que las llevará a través de sus rondas de financiación y a escalar a medida que su negocio crezca. Descubrí cómo podemos impulsar tu marca con una estrategia de marketing digital única y potente.

en: Advocating for Businesses and Entrepreneurs since 2014
es_AR: Abogando por los negocios y los emprendedores desde 2014

en: About
es_AR: Acerca de

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
es_AR: Tu comentario está pendiente de moderación. Esto es una vista previa, tu comentario estará visible cuando se apruebe.

en: Dark Blue
es_AR: Azul oscuro

en: Blue
es_AR: Azul

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
es_AR: <span class="meta-nav">Publicado en</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
es_AR: <span class="meta-nav">Publicado en</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
es_AR: Destacado

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
es_AR: Twenty Nineteen necesita por lo menos WordPress 4.7. Vos tenés la version %s. Actualizá tu versión de WordPress e intentá de nuevo.

en: Back
es_AR: Volver

en: More
es_AR: Más

en: Apply a filter to featured images using the primary color
es_AR: Aplicar un filtro a las imágenes destacadas usando el color primario

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
es_AR: Aplicar un color personalizado a botones, enlaces, imágenes destacadas, etc.

[ctx: primary color]
en: Custom
es_AR: Personalizado

[ctx: primary color]
en: Default
es_AR: Predeterminado

en: White
es_AR: Blanco

en: Light Gray
es_AR: Gris claro

en: Dark Gray
es_AR: Gris oscuro

en: Huge
es_AR: Enorme

en: Large
es_AR: Grande

en: Small
es_AR: Chico

en: Footer Menu
es_AR: Menu de pie de página

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
es_AR: Tamaño original.

en: Page
es_AR: Página

en: Add widgets here to appear in your footer.
es_AR: Agregá widgets acá para que aparezcan en el pie de página.

en: Footer
es_AR: Pie de página

en: Primary Color
es_AR: Color primario

en: No comments
es_AR: No hay comentarios

note: translators: %d: Number of comments.
en: %d Comment | %d Comments
es_AR[0]: %d comentario
es_AR[1]: %d comentarios

en: View more posts
es_AR: Ver más entradas

note: translators: %s: Post author.
en: Published by %s
es_AR: Publicado por %s

en: Top Menu
es_AR: Menu superior

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
es_AR: Continuar leyendo<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
es_AR: Páginas:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
es_AR: Parece que no encontramos lo que estás buscando. Intentá con una búsqueda.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
es_AR: Qué lástima, no hay nada con el término que estás buscando. Probá de nuevo con alguna palabra diferente.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
es_AR: ¿Listo para publicar tu primera entrada? <a href="%s">Empezá acá</a>.

en: Nothing Found
es_AR: No se encontró nada

en: Previous post:
es_AR: Entrada anterior:

en: Previous Post
es_AR: Entrada anterior

en: Next post:
es_AR: Siguiente entrada:

en: Next Post
es_AR: Siguiente entrada

en: Search results for:
es_AR: Resultados de búsqueda para:

en: Older posts
es_AR: Entradas antiguas

en: Newer posts
es_AR: Entradas nuevas

en: Tags:
es_AR: Etiquetas:

en: Posted in
es_AR: Publicada en

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
es_AR: Dejar un comentario<span class="screen-reader-text"> en %s</span>

en: Posted by
es_AR: Publicado por

en: Archives:
es_AR: Archivos:

note: translators: %s: Taxonomy singular name.
en: %s Archives:
es_AR: %s archivos:

en: Post Type Archives:
es_AR: Archivos de tipos de entrada:

en: Daily Archives:
es_AR: Archivos diarios:

en: Monthly Archives:
es_AR: Archivos mensuales:

en: Yearly Archives:
es_AR: Archivos anuales:

en: Author Archives:
es_AR: Archivos del autor:

en: Tag Archives:
es_AR: Archivos de etiquetas:

en: Category Archives:
es_AR: Archivos de categorías:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
es_AR: Editar <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Skip to content
es_AR: Ir al contenido

en: Social Links Menu
es_AR: Menú de enlaces sociales

en: Primary
es_AR: Primario

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
es_AR: Orgullosamente impulsado por %s

en: Comments are closed.
es_AR: Comentarios cerrados.

en: Next
es_AR: Siguiente

en: Previous
es_AR: Anterior

en: Comments
es_AR: Comentarios

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
es_AR[0]: %1$s respuesta en &ldquo;%2$s&rdquo;
es_AR[1]: %1$s respuestas en &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
es_AR: Una respuesta en &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
es_AR: Dejá un comentario

en: Join the Conversation
es_AR: Sumate a la conversación

en: Your comment is awaiting moderation.
es_AR: Tu comentario está esperando ser aprobado.

en: Edit
es_AR: Editar

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
es_AR: %1$s a las %2$s

note: translators: %s: Comment author link.
en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
es_AR: %s <span class="screen-reader-text says">dice:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
es_AR: Parece que no hay nada en esa ubicación. ¿Querés probar con una búsqueda?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
es_AR: ¡Ups! Está página no se encuentra.

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentynineteen/
es_AR: https://es-ar.wordpress.org/themes/twentynineteen/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
es_AR: el equipo de WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
es_AR: https://es-ar.wordpress.org/
